Tuesday, April 26, 2011

Tatil bitti ve Nisan Yagmurlari

Bir bahar tatilini daha bugun itibariyle bitirmis olduk, elimizden geldigince havanin izin verdigi kadar Mirzahan'in gonlunu yapmaya calistik, gezdirdik park bahce :) arkadaslari ile oynadi, cok istedigi bir sey vardi onu da aldik, yarin okullar aciliyor telas ve kosturma basliyor :)

Haberlerde gormussunuzdur mutlaka Turk gazetelerinde de vardi New york'ta oto sov var kardesim gitmisti, cekimler ona ait, cok guzel arabalar var .IMG_2242

IMG_2254

IMG_2259

Bu kadar luks arabalarin yaninda bu hatunlar niye bekler acaba :))


IMG_2338


IMG_2366


IMG_2900

Abi-kardes film izlerken, evde bir sessizlik oluyor bu esnada :)

IMG_2905_picnik


Bu fotograflar pazar gunune ait sabah kahvaltidan sonra esimi ve cocuklari evden surukleyerek cikardim hava cok guzeldi, disarisi sakin tam bahar havasiydi, bizde bu nimetlerden yararlandik benim zorumla :) sonradan goncam tesekkur etti iyi ki zorlamisin diye :) aksama da bir arkadasa aksam yemegine gittik.

IMG_2937


Mirzahan fotografinin cekilmesini istemiyor, bloga ya da facebook sakin koyma sarti ile cekiyorum :)

IMG_2958

Ny'da sahil seridinde kesinlikle ev gormedim, hep yuruyus yolu ve park.

IMG_2957_picnikruninig ahrar

Bugun de piknik yaptik arkadaslarla, Ahrar bayir asagi kostu durdu, eve geldik yorgunluktan bayildi, bu arada iki oglum da yandi bahar gunesinden :) Ahrar sort giymek istemedi, bacaklarini cekistirdi durdu uzasin diye :)


Nisan yagmurlari yagiyor ben toplamaya basladim, inaniyormusunuz bilmiyorum ama ben sifasina inanlardanim :) hani derler ya ayni sudan hem inci olusur hem de yilanin zehri diye
Tabii hava kirliliginin cok olmadigi yerlerden toplamak lazim :)

Bu bilgiler alinti, nasil icilecegi de yaziyor ama buraya yazmak istemiyorum okunacak dualarida var, isteyen olursa bana mail atin size gondereyim :)

''Nisan Yağmuru'' suyunun toplanacağı günler, Rumi Nisan ayının 7'sinden sonra, ay sonuna kadardır.

Malum rumi miladi arası 13 gün fark var.

Bu yıl 2011 Nisan yağmuru suyu toplanacak tarih ,

Rumi 7 Nisan 1427 = Miladi 20 Nisan 2011'e tekabül ediyor.

Velhasıl 21 Nisan 2011-13 Mayıs 2011
Nisan Yağmur suyu toplanabilir.


Nisan'da "bereket"yağıyor...

İç Anadolu Bölgesi'nde yağmurun en bol olduğu ve hububatın suya ihtiyaç duyduğu dönemde yağan nisan yağmurları,bölge insanı için bolluk ve bereket anlamına geliyor.Selçukluya başkentlik yaptığı dönemde Konya'da nisan yağmurlarının kaplarda toplanarak hastalara şifa olarak dağıtıldığı,yapılan yemeklerin içine katıldığı biliniyor.O dönemde Konya'da bulunan Mevlana Dergahı'nda Mevleviler,"nisan taşı"adı verilen kaplara topladıkları nisan yağmurlarını,dergahı ziyarete gelen misafirlere ikram ediyorlar,bu suyun bazı dertlere şifa olacağına inanıyorlardı.
Mevlana Dergahı'na armağan edilen,bronz üzerine altın gümüş kakmalı nisan tası,halen Mevlana Müzesi'nde sergileniyor.Bugünlerde yağması beklenen bereketli Nisan yağmurları, vücuda zindelik ve enerji kazandırıyor. Çünkü içinde “kullanılabilir demir” var.

Kış boyunca en alt seviyeye inen vücudun demir miktarını en doğal yoldan geri kazanabilirsiniz: Yağmur gördüğünüzde dışarı çıkıp bol bol ıslanın!..

Bu hafta yağmurlar başlarken etrafınıza dikkatle, fark etmek için bakın. Yaprakların boyutlarını, renklerini, tomurcukları hafızanıza kaydedin... Üşüyorsanız yağmur suyunu toplayın ve evde ısıtarak duş alın... Evcil hayvanınız varsa bu sudan içirin, mümkünse yağmurda dolaştırın. Evde yaşlılar varsa onların da ellerine, yüzüne, saçlarına yağmur suyu sürün. Hatta mümkünse hafta başında, kanınızdaki demiri ölçtürün; ıslana ıslana dolaştıktan sonra kanınızdaki demiri tekrar ölçtürün... Böyle tavsiye ediyor uzmanlar.

Nisan yağmurlarında kullanılabilir sevgi var, hissedilebilir şefkat var ve hoşgörü var... Üstelik yağmurlar mayısta da yağacak, martta da yağıyordu... Nisanda da sevgi yağmurları yağıyor yine, her yerde.

Peki biz, biz, nerdeyiz? Bu yağmurların altında mıyız?

Etrafımıza biraz daha dikkatle bakıyor muyuz; bitkilerin rengini, yaprakların boyunu ve tomurcukları görebilecek kadar?.. Yağmurlar yağarken kaplarımızı doldurmak geliyor mu aklımıza, tekrar yıkanmak için?.. Yaşlılarımızın da bundan mahrum kalmamasına çaba gösteriyor; suyu, elimizle onların da ellerine, yüzlerine, saçlarına sürüyor muyuz?.. Aynı sudan hayvanlarımıza bile içirmeyi düşünüyor muyuz?..


9 comments:

dilek said...

nisan suyunu annemde toplardı...eskiden..şimdi hatırladım bak..bende balkona bir kap koyayım...eşimin, oğlumun ve benim yıkanma sularımıza karıştırayım en azından...faydasını bilmem ama zararı olmaz dimi:)

ve maşallah ne güzel hafta sonu olmuş sizin için...Ahrar ve Mirzahan'ın abi kardeş fotolarına bayılıyorum..maşallah...

Nehir İda said...

Çok güzel resimler ve tabi hoş geçirilmiş zamanlar. Çok güzel adamların parkları sahili.
Hakikaten araçları kadınlar neden tanıtır ki?

Anonymous said...

aaaa ilk defa duydum, yağmur yağsın hemen toplucam :)

İkiz Annesi said...

Çok güzel bir hafta sonu geçirmişsiniz canım Ahrar maşallah daha bir yakışıklı olmuş Mirzahan sanırım artık büyüdüğü için resminin konmasını istemiyor.
Beylerin hepsi aynı galiba zorla çıkarlar keyifle dönerler:)
Şeymacım ne güzel sahil kısmını yürüyüş ve park olarak değerlendirmeleri burada direk karşısına 10 katlı apt. dikerler maalesef:(
Nisan yağmurunun bereketine ve şifasına bende inanırım iyi hatırlattın bir kova koyayım hemen balkona:)
Sevgiler canım iki yakışıklıyı da çok öptüm:)

şirin butik said...

Rahmet Peygamberinin bereketli ayı nisan...(s.a.v)

kiymetligunler said...

Resimler super! Ogluslar boyle sessiz sakin oldugunda keyfin keyfdir:))Bizim tatil insallah cuma gunu baslayacak, cok ihtiyacim var:))

neval said...

gonca :)

Deli Anne said...

Nisandaki yağmur suyuna annem babam çok kıymet verirdi.. Demek mesele anlattıklarınmışm.. içindeyken normal geliyor sorgulamıyorsun demek ya, büyükler anlatmalı sanırım yaptıkları işi.. bak senden öğreniyorum.. Allah razı olsun Şeymam..

Ayrıca maşallah Şeymam evin hep ak pak.. elli titiz ve derli toplusun.. öyle olunca da yukardaki posttaki gibi bazen iflas ediyor bünye ya da etmek istiyor:)

Kardeşim said...

Nisan yağmurlarını bekler oldum bu güzel yazıdan sonra...Hatunlar arabaların satışını arttırıyor galiba:)