Sunday, April 22, 2012

Nisan Yagmurlarini topluyor muyuz ?

IMG_1650

 (Bath and Body work ganimetleri, cok guzel kokuyorlar,guzel kokan her seye zaafim  var malesef, Mirzahan'la beraber  sectik hepsini :)  Buyuk oglum  uyanmis, kucuk oglum hala uyurken, kahvalti oncesi gonderiyorum bu postu, nisan yagmurlarinin sifasina  inananlardanim ve blogumda  uc dort senedir hatirlatiyorum, dun itibari ile  nisan yagmurlarini toplama gunleri basladi, ne tevafuk ki  Ny'da ayin ilk yagmuru da dun  yagdi, balkona koydum kaplarimi artik toplayabildigim kadar toplayacagim :))

Bana  gelen maili  sizinle paylasip hemen kaciyorum cunku yarina misafirlerim var, hazirliklara baslamam lazim,'Nisan Yağmuru'' suyunun toplanacağı günler, Rumi Nisan ayının 7'sinden sonra, ay sonuna kadardır.
 
Malum rumi miladi arası 13 gün fark var.


Bu yıl  2011 Nisan yağmuru suyu toplanacak tarih ,

Rumi 7 Nisan 1427 = Miladi 20 Nisan 2011'e tekabül ediyor.
Velhasıl 21 Nisan 2011-13 Mayıs 2011
Nisan Yağmur suyu toplanabilir.
Biz de altında dolaşalım,ıslanalım. Birbirimize dua edelim.Yağmur altında ıslanalım,gönlümüz-kalbimiz  de yumuşar inşaallah.

Nisan Yağmuru Hakkında Hadis-i Şerifler...

Peygamberimiz (s.a.v)’den rivayet olundu ki:

‘’Cebrail a.s Bana öyle bir ilaç öğretti ki, (o ilaç sayesinde,insanların) doktorların ilaçlarına hiç ihtiyacı kalmaz...’’

Eshab-ı Kiram : (o ilaçtan) Bize de haber ver,Ya Rasulullah dediler, Rasulullah (s.a.v):
 
‘’Nisan yağmurunu alınız (toplayınız). Ona; 70 defa Fatiha-i şerife, 70 defa İhlâs-ı şerif, 70 defa Felak suresini, 70 defa Nâs suresini, 70 defa Tesbih duasını (SübhanAllahi vel-hamdü
Lillâhi ve lâ ilâhe illallâhü vâllahü ekber ve lâ havle velâ kuvvete illâ billâhil-aliyyıl-azîm) okuyunuz. Sonra, 7 gün devamlı olarak sabah akşam birer bardak içiniz. Beni hak Peygamber olarak gönderen Cenâb-u Hakk’a yemin ederim ki, Cebrâil Bana dedi ki ; "Bu sudan içen kimsenin, cesedinden, damarından, sinirinden, etlerinden, o kimseye ağrı, acı veren rahatsızlığını Cenâb-u Hakk giderir ve o kimseye sıhhat ve afiyet verir.’’

 

Yine başka bir Hadis-i Şerif’te :
 
‘’Beni hak Peygamber olarak gönderen Cenâb-u Hakk’a yemin ederim ki, çocuğu olmayan bir erkek, bu sudan hanımına içirirse, Allahü Teala’nın izni ile hanımı hamile kalır. Hanımının başı ağrıyan bir erkek bu sudan hanımına içirirse, bu su ona (sıhhati için) yeterlidir. İçen kimsenin balgamını keser. Rüzgar ona zarar vermez, çirkin haller kendisine isabet etmez. Bel ağrısından, karın ağrısından, şikayeti kalmaz. Alaca hastalığından korkmaz. Göğüs ağrısı çekmez. Kalbine gelen vesvese (evhâm), gönlünden çıkar gider. Kendini çok beğenmek, hased, kibir, düşmanlık, gıybet ve koğuculuk (gibi manevi hastalıklar dahil), dünyada yaşayan her fani (geçici) olanlar için Allahü Teala’nın izni ile fayda vericidir..’’

Tefsir-i Kebir (Kur’an-ı Kerim Tefsiri)'den
Kur’an-Iı Kerim ve Ezan-ı Muhammed-i okunurken, düşman ordusuyla karşılaşınca, yağmur yağarken, zulme uğrayınca dualar kabul olur. [Taberani]

Enes (r.a.) anlatıyor: Resulullah (sav) le birlikteyken, yağmur yağmıştı, hemen başını açtı ve yağmur Rabbinin yeni yarattığı (indirdiği bir rahmettir) dedi Diğer bir rivayette ise Resulullah (sav), elbisesinini açtığı bildirilmiştir.

Muslim(2/615), Ebu Davud(5/330)

Ebu Hureyre (r.a.) anlatıyor: Resullah'a (sav) ve sahabeleri senenin ilk yağmuru yağdığında, gökteki ilk damlalara, (değmesi için) başlarını açarlardı ve Resullah (a.s.m) şöyle derdi: "Yağmur, Rabbimizin en son/yeni yarattığı bir makluktur ve bereketi en çok olandır."

Senedi sahihtir Ebu Şeyh, Ahlaku'ın Nebiyy (s.a.v) de (823)


Nisan'da "bereket"yağıyor...İç Anadolu Bölgesi'nde yağmurun en bol olduğu ve hububatın suya ihtiyaç duyduğu dönemde yağan nisan yağmurları,bölge insanı için bolluk ve bereket anlamına geliyor.Selçukluya başkentlik yaptığı dönemde Konya'da  nisan yağmurlarının kaplarda toplanarak hastalara şifa olarak dağıtıldığı,yapılan yemeklerin içine katıldığı biliniyor.O dönemde Konya'da bulunan Mevlana Dergahı'nda Mevleviler,"nisan taşı"adı verilen kaplara topladıkları nisan yağmurlarını,dergahı ziyarete gelen misafirlere ikram ediyorlar,bu suyun bazı dertlere şifa olacağına inanıyorlardı. 
  Mevlana Dergahı'na armağan edilen,bronz üzerine altın gümüş kakmalı nisan tası,halen Mevlana Müzesi'nde sergileniyor.


Bugünlerde yağması beklenen bereketli Nisan yağmurları, vücuda zindelik ve enerji kazandırıyor. Çünkü içinde “kullanılabilir demir” var.

Kış boyunca en alt seviyeye inen vücudun demir miktarını en doğal yoldan geri kazanabilirsiniz: Yağmur gördüğünüzde dışarı çıkıp bol bol ıslanın!..

Bu hafta yağmurlar başlarken etrafınıza dikkatle, fark etmek için bakın. Yaprakların boyutlarını, renklerini, tomurcukları hafızanıza kaydedin... Üşüyorsanız yağmur suyunu toplayın ve evde ısıtarak duş alın... Evcil hayvanınız varsa bu sudan içirin, mümkünse yağmurda dolaştırın. Evde yaşlılar varsa onların da ellerine, yüzüne, saçlarına yağmur suyu sürün. Hatta mümkünse hafta başında, kanınızdaki demiri ölçtürün; ıslana ıslana dolaştıktan sonra kanınızdaki demiri tekrar ölçtürün... Böyle tavsiye ediyor uzmanlar.

Nisan yağmurlarında kullanılabilir sevgi var, hissedilebilir şefkat var ve hoşgörü var... Üstelik yağmurlar mayısta da yağacak, martta da yağıyordu... Nisanda da sevgi yağmurları yağıyor yine, her yerde.

Peki biz, biz, nerdeyiz? Bu yağmurların altında mıyız?

Etrafımıza biraz daha dikkatle bakıyor muyuz; bitkilerin rengini, yaprakların boyunu ve tomurcukları görebilecek kadar?.. Yağmurlar yağarken kaplarımızı doldurmak geliyor mu aklımıza, tekrar yıkanmak için?.. Yaşlılarımızın da bundan mahrum kalmamasına çaba gösteriyor; suyu, elimizle onların da ellerine, yüzlerine, saçlarına sürüyor muyuz?.. Aynı sudan hayvanlarımıza bile içirmeyi düşünüyor muyuz?..

19 comments:

Ana Panda said...
This comment has been removed by the author.
Ana Panda said...

As Salam Alaikum .)

Blogunuzu ara ara ziyaret ediyorum, hadisleri görünce dikkatimi çekti.

rica etsem, "Nisan yağmuru" ile ilgili yazdığınız hadisin kaynağını yazar mısınız?
kaynaklar konusunda çok hassasım... sünnetse yapmak isterim, sevap almayı kim istemezki .)

ama bildiğim kadarıyla ve ilim ehlinden öğrendiğim kadarıyla Nisan yağmurunun bereketi, rahmeti veya şifa oluşuyla ilgili hiç bir sağlam delil, kaynak yoktur.
malesef uydurma hadisler çok karışmış, ama alimler cımbızla seçmişler bunları alhamdulillah.

Allaha emanet olun.

As Salam Alaikum wa rahmatullah

cerenim.com said...

aaa ilgincmis bilmiyordum

New York'tan said...

Sevgili Ana Panda,
Nisan Yagmurlari ile alakali posttaki hadis-i seriflerinden cogunun kaynagi mevcut, ve oldukca da kuvvetli kaynaklar, yani kutub-i sitte denen en sahih alti hadis kitaplarindan: Sahih-i Muslim ve Ebu Davud. Yani Nisan yagmuru'nun sifali oldugu hususunda bir supheye mahal yok.
Bir de Nisan yagmuru gibi hususlar ibadetle alakasi olmayan durumlardir. Bu gibi hususlardaki hassasiyetin cok da yuksek olmasi gerekmez. Guvenmezseniz, yapmassiniz olur biter.

New York'tan said...

Sevgili Ana Panda,
Nisan Yagmurlari ile alakali posttaki hadis-i seriflerinden cogunun kaynagi mevcut, ve oldukca da kuvvetli kaynaklar, yani kutub-i sitte denen en sahih alti hadis kitaplarindan: Sahih-i Muslim ve Ebu Davud. Yani Nisan yagmuru'nun sifali oldugu hususunda bir supheye mahal yok.
Bir de Nisan yagmuru gibi hususlar ibadetle alakasi olmayan durumlardir. Bu gibi hususlardaki hassasiyetin cok da yuksek olmasi gerekmez. Guvenmezseniz, yapmassiniz olur biter.

Ana Panda said...

Sevgili Şeyma kardeşim, ben İslamı sizler gibi annemden babamdan görerek öğrenmedim. ateist bir çevrede,ülkede,ailede büyüdüm, daha yeni oluyor İslamı seçmem, bu yüzden hassasiyetimi doğru anlayın, ben sadece dinimi öğreniyor, araştırıyorum.

Yukarıda (Ebu Davud,Muslim) demişsiniz.. evet bunlar sahih kaynaklar, zaten o hadisler yağmurla alakalı dikkat ederseniz "Nisan yağmuru" ile ilgili sahih bir hadis yoktur. uydurma hadislerse çoktur. bu da genelde Türkiyede filan vardır böyle inançlar, herhalde bu memleketin kültürü.

Tabiki güvenmezsem yapmam, ben sadece yazdığınız ilk hadisin (zaten sadece bir tek o hadis nisan yağmuruyla ilgili, öbürleri sadece genel yağmurdan bahsediyor) kaynağını merak ediyorum. bilmek istiyorum. o yuzden sordum.

Hem doğruyu da öğrensek kötü mü olur? her şeyi Rasulullah s.a.w-e nispet etmeden, bunun İslamla alakası yok ama sadece bir inanış, bir gelenek diye biliriz kabul ederiz.
Din nasihatdir..

vesselam...

Ana Panda said...

"Bir de Nisan yagmuru gibi hususlar ibadetle alakasi olmayan durumlardir. " demişsiniz...

Rasulullah s.a.w nispet edilen her şeyi biz de yaparsak, sünnete yani ona uyduğumuz için ibadet hükmünü alır.

sevgiler..

New York'tan said...

Sevgili Anne Panda,
Herseyden once arastirarak hidayete erdiginiz icin sizi ictenlikle tebrik ediyor ve arastirmaci ozelliginizi takdir ediyorum.
Ama daha iyi anlasilmis olmak icin biraz daha detaya girmek ihtiyaci hissettim;Ozellikle farz ibadetlerle ve hukumlerle alakali mevzularda bunlara mesned olarak kullanilan hadis-i seriflerin senedlerine, ravilerine bilhassa hassasiyet gosterilir; bu ehli sunnete gore metodolojinin bir geregidir. Ama, diger taraftan yuzyillardan beri Islam'in kulturun ayrilmaz bir parcasi haline gelmis toplumlarda hayatin diger alanlarini ilgilendiren hususlarda ayni hassasiyetin gosterilmesine ihtiyac duyulmamistir. Mesela memleketimizde yasanan Islami hayatta cok muhim bir yeri olan Imam-i Gazali Hazretleri'nin Ihya- Ulum isimli eserindeki tum hadisi serifleri kutub-u sittede bulamayabilirsiniz, ama bu o hadislerin uydurma oldugu manasina gelmez. Netice itibari ile soyle soyleyebiliriz; Rasulullah (sav) ve Allah dostlarinin uygulamalarini Musluman halk adet haline getirmistir ve bu da Turk Islam kulturunun bir parcasidir. Mesela tuvalete sol ayakla girer, sag ayakla cikariz. Bunu yaparken de bunlara mesned olarak sahih hadis aramayiz, arama ihtiyaci hissetmeyiz. Esasen bunun imkani da yoktur. Nisan yagmuru hususu da boyledir. Yapmazsaniz dinen mesul olmazsiniz.
Umarim yanlis anlasilmamisimdir.
Sevgilerimle

fattosh said...

Ben sizin gibi dinimi anneden babadan ogrenmedim diyerek eziklemeseymis iyiymis ya neyse aliskiniz boyle seylere:))
Yagmur rahmettir kacmak olmaz .. Dun gece yagarken esime" ayy gunduz yagsaydi da cikip islansaydik ne guzel olurdu " dedim o da " delimisin hasta oluruz " dedi :D
" ameller niyetlere goredir " (HS)

Ana Panda said...

Şeyma kardeşim (din kardeşi olduğumuz için böyle hitap etmeyi seviyorum her zaman) ne demek istediğinizi anlıyorum.ama cevap vermiyorum tabi .) ben İslamı Kuran ve sahih hadis kaynak alarak öyrendim, yani öyle buldum, Allah böyle yol gösterdi. sadece bunları doğru kabul eder ve böyle yaşamayı isterim her zaman. herkes için de aynı şeyi istiyorum tabiki..

Mirzahan ve Ahrar'a da mashaAllah diyorum, Allah İslamdan ayırmasın.Amin.

sevgiler..

Ana Panda said...

As Salam Alaikum fattosh.

Ben kimseyi eziklemedim, hele hele din kardeşini asla eziklemem.

"Ben İslamı sizin gibi anne-babamdan öğrenmedim" demekle, bu dini sonradan öğrendiğimi ve hala öğrenmeye devam etdiğimi demek istedim. eziklemek şöyle dursun, aksine takdir ederek söyledim.Türkiyede etrafından görerek, bu dini yaşayarak ve ya en azından saygı duyarak büyüyor çoğu çocuk. ama ben bunları yaşamadım.

Niyyetimi sadece Allah s.w.t biliyor...

Keşke bana laf söylemeden önce düşünseydiniz biraz, daha dikkatli olsaydınız..

vesselam

Aslı said...

Bu konuda hiç bişey bilmiyordum. Yazını sonuna kadar okudum, ne kadar güzel bir şeymiş. Paylaşımın için çok teşekkür ederim..

sezobigo said...

NE KADAR bilgilisin şeyma .sayende öğrendiklerimiçin çok teşekkür ederim.allah razı olsun
sevgiler

ikibocekbircicek said...

ilk kez duydum :((( ne kadar cahilim :(

New York'tan said...

Fatma'cim islansaydiniz keske :)

Sezo'cum kaynaklardan yararlandim :) rica ederim, amin cumlemizden insallah,

Ikibocekbircicek, ne cahilligi estagfirullah, bende son dort senedir ogrendim, uygulamaya calisiyorum .

banurose said...

Seymacim yazini okudum ve hayran kaldim. Daha once nisan yagmurlarinin sifasina dair bir takim seyler okumustum. Ama benim de bilgim oldukca slnlrli sayende yeni birseyler daha ogrenmis oldum. Cok tesekkurler..Ulkeden sevgiler..

Nurdan said...

Gecen sene yine bu vakitler (yanlis hatirlamiyorsam eger) Nisan yagmurlarinin hikmetini sormustum sana, sende yorumda aciklamistin, simdi bu postundaki nisan yagmurlarinin hikmetini okuyunca gecen sene sana yazdigim yorum aklima geldi, gelenek bozulmasin bu sene de yazayim istedim, bilgilerimi tazelememe neden oldugun icin cok ama cok tesekkur ederim, sofran harika duruyor bu arada, ellerine saglik, corek otlu tereyagi fikri cok orjinal ve de sifali, burada kullandigin turk tereyagina en yakin marka sence hangisi?
selamlar

ZEYNEP said...

Merhaba kardeşim.Ben de ilk kez duyuyorum Nisan yağmurlarının şifalı olduğunu.Çok hoşuma gitti.Yazık ki bugün 5 Mayıs.Kısmetse seneye artık.Yazını kaynak göstererek bloğumda yayınlayabilir miyim?
Allah Teala oğullarını muvaffak etsin.Doğru yoldan ayırmasın,inşaallah.Benim de üç oğlum var.Allah cümlemizin çocuklarını Hak yolunda yürüyen kullarından eylesin.Amin.Selametle...

Newyork'tan said...

Ben yeni gordum yorumunuzu, tabii ki kullanabilirsiniz:)