Monday, October 15, 2012

Chelsae Market ve Highline gezisi(Uyari cok fotografli bir post:) )

chealsea

Hafta ici hayatimiz ayni kosusturmadan ibaret, cocuklar okula, baba ise,Ahrar haftanin uc gunu ayrica cami okuluna gidiyor pre-k den geldikten sonra, Mirzahan'in satranc kulubu var haftanin iki gunu,sinava girecegi icin her gun takip ettigimiz bir calisma cizelgemiz var, bunun yaninda ev isi, gidilecek yerler, arkadaslar ve dahasi.., bu yuzden hafta sonu bizim icin yeni yerler gormek, rutinin disina cikmak demek :)

  Gecen hafta Esra'nin yazisini okuduktan sonra onunden gectigimiz ama icine hic girmedigimiz Chelsea Markete  gitmeye karar verdik,High Line'da yakin olusu cazip geldi.

Chelsea Market, eskiden Nabisko'nun( Amerika'nin biskuvi markasi) fabrikasiymis,fabrikayi icinde  yiyecek agirlikli dukkanlarin oldugu bir markete cevirmisler, turistler cok ilgi gosteriyor.kucuk pastaneler,et urunlerinin satildigi marketler, Italyan urunlerinin satildigi market ve yiyecek satan dukkanlar var, Cadilar bayrami atmosferine uygundu ici :), malesef bazi dukanlardan gelen yiyecek kokusu rahatsiz edici olsada gormeye deger bir yer degisik mekan gormek isteyenler icin.

chelsea1

Ucundan Kapali carsiya benzettik esimle :)

ahrar


Kabaklar Ahrar kadar var :)

pumpkin


IMG_5997kiddos

Cadilar bayrami munasebetiyle,cadilar, iskeletler her yerdeydi.

PicMonkey Collage
Bu kurabiyeleri Eleni's de bulabilirsiniz, sagdaki New York temali 11'li kutunun fiyati 38 dolar, gelin ve damat 12 dolardi, fiyatlari cok pahali geldi bize.


PicMonkey Collage1
Baska bir cafeye ugradik, cocuklarin dikkatini ceken bu angry bird kek ve Batman kek oldu :)

market

cookie

highline3

Marketi  gezdikten sonra Highline da yuruduk, burasi Mimarlarin gormek istedigi yerlerin basinda geliyor diye biliyorum, tren yolunu yuruyus yolu yapmislar,agaclandirmislar ciceklendirmisler, bazi ulkelerin mimarlari zamaninda degisik yapili binalari insaa etmisler bu tren yolunun kenarina, yururken hepsini gorebiliyorsunuz.


highline1

highline
Pencerelere dikkat :)


otelCaddede yururken dikkatimi ceken bir otel.


 Guzel ve keyifli bir haftasonuydu, esime cok tesekkur ediyorum sIkIlmadan usanmadan bizi gezdirdigi icin :))

  Yarin Zilhiccenin biri, Kurban bayramina 10 gun kalmis demek oluyor,asagidaki bilgiyi paylasmak istedim sizinle, simdiden Hz.Allah kabul etsin insallah yapacagimiz ibadetlerimizi.


Bu akşam idrâk edeceğimiz kamerî ayların 12’ncisi olan Zilhicce ayı, İslâm’ın beş esâsından biri olan hac farîzasının îfâ edildiği umûmî af ayıdır. Arafât’a çıkıldığı, Allâh için milyonlarca kurbanın kesildiği ve bir senelik hesapların görülüp amel defterlerinin kapandığı mukaddes bir aydır.
Zilhiccenin birinci on gecesi “leyâli-i aşere” yâni 10 mübârek gecedir. Bu ayda, noksanların tamamlanması için istiğfâr, salevât-ı şerîfe, diğer duâlar ve tesbîh namazına devamda hayır vardır.
Hacca gidemeyen mü’minlerin bu günlerde oruç tutmaları çok büyük fazîlettir. O bakımdan Kurban bayramından evvel dokuz gün oruç tutmalı, 10. günü kurban kesilinceye kadar bir şey yememelidir. Hiç olmazsa 8’inci gün ile berâber, 9’uncu günü (Arefe günü) oruçlu olmak lâzımdır.
Arefe günü sabah namazından bayramın 4’üncü günü ikindi namazına kadar, bütün farz namazların arkasından Teşrîk tekbîri (Allâhü Ekber Allâhü Ekber, Lâ ilâhe ilallâhü vallâhü ekber, Allâhü Ekber ve lillâhil-hamd) okumak kadın-erkek her mükellef Müslümana vâciptir.
ZİLHİCCENİN İLK ON GÜNÜNDE NE YAPILIR?
Zilhicce ayının birinden onuna (yâni Kurban Bayramının ilk gününe) kadar, her gün sabah namazlarından sonra:
10 salevât-ı şerîfe: 
“Allahümme salli ve sellim ve bârik alâ seyyidinâ Muhammedin ve alâ âli seyyidinâ Muhammed.”
10 istiğfâr: 
“Estağfirullâhe’l-Azîm el-Kerîm ellezî lâilâhe illâHüve’l-Hayye’l-Kayyûme ve etûbü ileyk ve nes’elühü’t-tevbete ve’l-mağfirete ve’l-hidâyete lenâ innehû hüve’t-Tevvâbü’r-Rahîm.”
10 tevhid: 
“Lâ ilâhe illallâhü vahdehû lâ şerîke leh, Lehü’l-mülkü ve lehü’l-hamdü yuhyî ve yümît Ve hüve hayyün lâ yemûtü biyedihi’l-hayr Ve hüve alâ külli şey’in kadîr” okunur. (Duâ ve İbâdetler, Fazilet Neşriyat)10 comments:

Mutfak dili said...

Canim bir daha tesekkur etmek istedim Bu ayin gelisini hatirlattigin icin..
Gezi de guzel olmus. Bol bol resimlerle izledim..
Hayirli gunler canim

New York'tan said...

Rica ederim Samire'cim :)

Anonymous said...

Allah razı olsun ya ne zaman herhangi bir postunu okusam hafifliyorum içim huzur doluyor:) angry bird keke bayıldım:)

pinus said...

orucu hatırlattığın çok iyi oldu. Allah razı olsun.sevgiler çok..

Deli Anne said...

yavrum benim nasıl da durmuş kabakalrın yanında poz veriyor annesine:)

Bir dahali gelişimde higline'a da gitmek istiyorum inşallah bir de ahrar'ı da görmek istiyorum lütfen..

bir de hayırlı olsun bu on günler hepimize..


Nilhan - Küçük Mucizem said...

Sizin haftasonu gezmeleriniz pek güzel maşallah. biz plan özürlüyüz

ice tea said...

BU guzel on gunu hatirlattigin icin tesekkurler.
Binalarin yapisi cok ilgincime gitti farkli bir hava vermis sehre.
Resimlerde cok guzel bol resimli postlarin devamini bekleriz gezmis kadar oldk sizinle.

New York'tan said...

Acemi terzi cok tesekkur ederim guzel sozlerin icin :)


Pinus, rica ederim cumlemizden insallah :)

Mumine'ciminsallah beraber gezelim bu sefer, daha cok vakit gecirelim :)

Ice tea tesekkurler, bizim geziler anca haftasonu oluyor :)

nohuts said...

S.A türkiyeden dualarımı ve baki sevgilerimi getirdim kabul ederseniz eğer... Arefe günü besmele ile 1000 ihlas suresi okumak günahların affına vesile olur ve dualar kabul olur der büyük islam alimleri... Bildiğini paylaşmak asıl gayemiz olduğu için bu bilgiyi paylaşmadan ayrılmak istemedim... Sevgilerim ile Takipteyim arzu ederseniz bende beklerim...

New York'tan said...

Nohts As, cok tesekkur ederim hatirlatma icin,insalah :)